Informacje

Informacje 2016-12-07

Stocznia Gryfia wyremontuje 12 statków PŻM

6 grudnia MSR Gryfia i Polska Żegluga Morska podpisały w tej sprawie porozumienie o współpracy. Wartość zlecenia to 7,5 mln dolarów.

PŻM posiada w swojej flocie 56 statków. 12 z nich przejdzie remont w MSR Gryfia w Szczecinie /fot.: archiwum / PŻM posiada w swojej flocie 56 statków. 12 z nich przejdzie remont w MSR Gryfia w Szczecinie /fot.: archiwum /
Szczecińska stocznia remontowa od razu przechodzi do realizacji umowy, bo w dokach znajdują się już trzy jednostki PŻM (Skawa, Solina i Roztocze). Kolejne mają pojawiać się stopniowo do końca września 2017 roku. Możliwe jest rozszerzenie umowy o jeden lub dwa statki.
 
Umowa dotyczy statków masowych o nośności 38 tys. i 30 tys. DWT. „Wszystkie jednostki będą przechodziły w stoczni remonty klasowe. Zakres prac na statkach będzie związany z konserwacją kadłuba i ładowni, remontami maszynowymi i elektrycznymi oraz przeglądem dźwigów ładunkowych i urządzeń pokładowych” – informuje w komunikacie prasowym MSR Gryfia.
 
Jak wyjaśnia Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny PŻM, nowe przepisy związane z konwencją wód balastowych, które wejdą w życie we wrześniu 2017 roku, wymagają od PŻM dużej ilości remontów jednostek, a umowa zagwarantuje stałe korzystanie z doków i wykonanie remontów przed wprowadzeniem nowego prawa.
 
– Remonty odbywają się w cyklu pięcioletnim. Dzięki przeprowadzeniu ich teraz wydłużymy okres eksploatacji jednostek do 2022 roku. Umożliwi to nam rozsądne rozłożenie nakładów finansowych – zauważa Paweł Szynkaruk i dodaje, że dostosowanie do wymogów konwencji jednej jednostki to koszty rzędu nawet 1 mln dolarów.
 
PŻM regularnie współpracuje ze stocznią MSR Gryfia, zlecając jej remonty swoich masowców oraz promów pasażerskich. Spółka jest największym polskim armatorem, posiadającym łącznie w grupie kapitałowej 56 statków, na których pokładach pracuje około 2,5 tys. marynarzy. W tym roku flotę PŻM uzupełniły dwie nowe jednostki – Armia Krajowa i Legiony Polskie. Są to pierwsze z łącznie 18 masowców, które PŻM  zamówiło w chińskich stoczniach (umowy opiewają na kwotę ponad 400 mln dolarów). Zgodnie z zapowiedzią dyrektora PŻM, firma zakończy 2016 rok na dużym minusie w związku z trudną sytuacją na rynku frachtowym w mijającym roku.
 
W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia pracuje obecnie ok. 800 osób oraz około 1000 kooperantów.
 
ak
Tematy: PŻM (38) | stocznia (33) | Gryfia (21) | Paweł Szynkaruk (12) | MSR Gryfia (7) | przemysł stoczniowy (3) |
aktualizowano: 2016-12-17 17:12
Wszystkich rekordów:

Społeczność