Prezentacje

Prezentacje 2019-09-24

Zielona Chemia stawia na biotechnologię

28 sierpnia w Warszawie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia otrzymał po raz drugi status Krajowego Klastra Kluczowego, podpisany przez Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Status, który przyznawany jedynie najlepszym klastrom w Polsce, wręczył uroczyście Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.


28 sierpnia w Warszawie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia otrzymał po raz drugi status Krajowego Klastra Kluczowego, podpisany przez Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Status, który przyznawany jedynie najlepszym klastrom w Polsce, wręczył uroczyście Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. 28 sierpnia w Warszawie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny Zielona Chemia otrzymał po raz drugi status Krajowego Klastra Kluczowego, podpisany przez Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Status, który przyznawany jedynie najlepszym klastrom w Polsce, wręczył uroczyście Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

– Nie jest to pierwszy nasz status krajowego klastra kluczowego – wyjaśnia Jacek Drożdżal, prezes Zielonej Chemii. – Wystąpiliśmy o odnowienie statusu, który posiadaliśmy przez trzy lata od 2015 do 2018 roku. Miło nam było usłyszeć, że otrzymaliśmy najwięcej punktów klasyfikacyjnych wśród startujących 22 klastrów. Dziś łącznie w Polsce jest 17 takich klastrów, a Zielona Chemia jest jedynym klastrem kluczowym z siedzibą na Pomorzu Zachodnim.

Klaster z tradycją

Zielona Chemia została zarejestrowana 12 lat temu i w 2007 roku była pierwszym klastrem na Pomorzu Zachodnim i pierwszym krajowym klastrem chemicznym.

Przez te dziesięć lat udało nam się zgromadzić 150 firm i instytucji badawczych i samorządowych. Mamy w swoich strukturach Urząd Marszałkowski, który podobnie zresztą jak Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny należał do członków założycieli klastra. Wśród członków klastra znalazły się tak znaczące firmy z regionu jak min.: Serwach z Goleniowa, Koschem z Wegorzyna czy Fosfan SA ze Szczecina – producent nawozów, czy też firma Evergreen Solutions z Pyrzyc zajmująca się przetwarzaniem odpadów oraz produkcją nawozów z odpadów komunalnych. W Zielonej Chemii mamy też takie kolosy gospodarcze jak Synthos z Oświęcimia, jeden z największych w Polsce producentów półproduktów chemicznych, a także firmy z grupy kapitałowej Kronospan SA oraz Azoty SA. Klaster posiada swoja agendę w Tarnobrzegu, a niebawem otworzy swoje przedstawicielstwo w Nowym Jorku, w czym pomaga Biuro Handlu Zagranicznego przy ambasadzie RP. ze względu na zainteresowanie firm. Klaster zorganizował już dla krajowych firm misję gospodarcza do Arizony i Colorado oraz dwa specjalistyczne webinaria.

Kierunek – biotechnologia

Klaster Zielona Chemia zrealizował od początku istnienia do końca 2018 r. 16 projektów międzynarodowych na kwotę ponad 39 mln złotych.

– Teraz jesteśmy na etapie realizowania dwóch projektów międzynarodowych na rzecz Komisji Europejskiej o wartości 47 mln euro. Jednym z projektów jest projekt Farming – wyjaśnia Przemysław Wojdała, członek zarządu klastra, koordynator i animator tego projektu flagowego Komisji Europejskiej.

– Stworzyliśmy duże konsorcjum międzynarodowe do realizacji tego projektu.

Występują w nim firmy doradcze oraz laboratoria badawcze. Jednym z konsorcjantów projektu jest największy hiszpański, rodzinny producent win Torres.

W ramach projektu Torres będzie wykorzystywał w swoich winnicach m. in. nawóz, organiczny wyprodukowany z owadów, którego producentem ma być firma HiProMine z Wielkopolski. Ten flagowy projekt unijny polega na komercjalizowaniu wcześniejszych projektów badawczych do skali wielkoprodukcyjnej. W jego ramach powstaną nowe linie produkcyjne na terenie Francji. Komisja Europejska chce, by zadania finansowane z pieniędzy publicznych, nie były związane tylko z jednym krajem, ale ma to być dobro z którego ma korzystać cała wspólnota europejska. Nasze zadania w tym projekcie związane są z rozpowszechnianiem wyników badań, a następnie wdrażanie kolejnych jego etapów. Przemysław Wojdała – Obecnie złożyliśmy do Komisji Europejskiej sześć projektów międzynarodowych, które będą teraz procedowane, a w grudniu br. Ogłoszone ich wyniki. Są to projekty realizowane w ramach Bio Based Industry (BBI) skupione wokół biotechnologii. BBI jest podgrupą tematyczną znajdującą się w programie Unii pod nazwą Horyzont 2020. Zielona Chemia jest jedynym klastrem w Polsce, który tak intensywnie wykorzystuje środki unijne przeznaczone na badania z zakresu biotechnologii. W ubiegłym roku z 3 mld euro przeznaczonych na Unię Europejska z biotechnologii Polska wykorzystała 150 mln euro, z czego klaster Zielona Chemia wykorzystał 47 mln euro, czyli blisko jedną trzecią wykorzystanych przez Polskę środków na ten cel.

Międzynarodowa rozpoznawalność

– Chcemy się rozwijać dalej w segmencie biotechnologii – prognozuje prezes Drożdżal. – Komisja Europejska stawia na proinnowacyjne działania w tej dziedzinie nauki i techniki. Dodatkowo zaś w nowej perspektywie programowania 2021- 2027 KE stawia na udział klastrów, sieci współpracy, łańcuchy wartości dostaw. Jesteśmy już widoczni w strukturach europejskich np. w europejskich regionach chemicznych. Mamy certyfikat europejskiego zarządzania klastrami. Posiadamy brązową odznakę European Clusters Excellence. Ta rozpoznawalność międzynarodowa to nie są puste słowa. Tylko w tym roku Klaster Zielona Chemia zawarł 69 umów z międzynarodowymi partnerami. Klaster został wyróżniony przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach tzw. Benchmarkingu klastrów - czyli sprawdzania wiarygodności klastrów i znalazł się też na pierwszym miejscu w zakresie internacjonalizacji, co oznacza że jest najlepszym w Polsce klastrem pod względem współpracy międzynarodowej.  Wiceminister Marcin Ociepa (pierwszy do lewej) wręczył certyfikat statusu klastra kluczowego Przemyslawowi Wojdale.

www.zielonachemia.eu

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2019-09-24 12:23
Wszystkich rekordów: