Informacje

Informacje 2014-10-29

Zakład z branży medycznej powstanie w stargardzkiej strefie

Björn Reidhav, który od 23 lat prowadzi biznes w Stargardzie, tworzy fabrykę odczynników medycznych.

Björn Reidhav, dyrektor generalny Radiometer Sp. z o.o. /fot.: mab / Björn Reidhav, dyrektor generalny Radiometer Sp. z o.o. /fot.: mab /

Odczynniki wykorzystywane do analizy krwi produkować będzie fabryka, którą do 2016 roku zbuduje w podstargardzkim Kluczewie firma Radiometer należąca do notowanego na nowojorskiej giełdzie koncernu.

Przedsiębiorstwo z duńskim kapitałem kupiło cztery hektary gruntu w stargardzkiej podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, tuż przy zakładzie firmy Hydroline i w pobliżu zakładu Hiab. Powstanie tam hala o powierzchni 3 tys. m kw., gdzie produkowane będą płyny używane w maszynach do diagnostyki krwi stosowanych w szpitalach na całym świecie. Pracę znajdzie tam ok. 60 osób. Inwestor jest na etapie zbierania ofert firm budowlanych, które zrealizują inwestycję. Prace mają ruszyć w przyszłym roku. 29 października odbyła się uroczystość wbicia łopaty pod inwestycję z udziałem władz województwa, Stargardu i Pomorskiej SSE.

Radiometer to globalna firma z siedzibą w Kopenhadze. Na całym świecie zatrudnia 2,2 tys. osób. Należy ona do amerykańskiej korporacji Danaher notowanej na nowojorskiej giełdzie. Radiometer ma już ona w Stargardzie Szczecińskim zakład (polska spółka Radiometer jest zarejestrowana w Warszawie), który produkuje wyposażenie służące do analizy krwi. To m.in. było argumentem za lokalizacją nowej fabryki w Kluczewie.

- Pod uwagę brane były inne lokalizacje w Polsce, w Europie, a nawet w Chinach - mówi Paweł Pac-Pomarnacki, kierownik ds. produkcji w Radiometer Sp. z o.o.

Dyrektorem generalnym Radiometer w Polsce jest pochodzący ze Szwecji Björn Reidhav, który od 23 lat prowadzi biznes w Stargardzie. Najpierw otworzył fabrykę szczotek i środków czyszczących - Stargard Borst (- Borst, czyli szczotka po szwedzku - wyjaśnia genezę nazwy właściciel firmy), która dostarcza środki czyszczące na rynki skandynawskie. Jego kolejny biznes to firma Grizzly założona w 1996 roku. - Grizzly to mój przydomek z lat młodości - tłumaczy Björn Reidhav. Firma została przekształcona w Grizzly Medical, a w 2008 roku jej połowę odkupił Radiometer, który zajął się produkcją urządzeń do analizy krwi. Grizzly Medical do dziś specjalizuje się w produkcji protez, filtrów i innych urządzeń wykorzystywanych w medycynie.

Stargard Borst zatrudnia 70, Grizzly Medical ok. 100, a stargardzki Radiometer ok. 200 osób.

mab

Tematy: inwestycja (310) | inwestor (135) | Stargard Szczeciński (35) | strefa ekonomiczna (31) | Dania (14) | Szwecja (7) | Radiometer (3) | Stargard Borst (1) | Grizzly Medical (1) | Björn Reidhav (1) |
aktualizowano: 2014-11-17 12:11
Wszystkich rekordów: